V júli 2020 sa v obci Terchová začal 58. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni. Hneď na úvod podujatia sa uskutočnilo udeľovanie Ceny obce Terchová pri príležitosti 440. výročia prvej písomnej zmienky o obci.

Obec ocenenia  udelila Eve Staňovej za dlhoročnú pedagogickú činnosť a príspevok k rozvoju všestranného kultúrneho a spoločenského života. Ocenenie získal aj Filip Komačka za príspevok k rozvoju všestranného športového, kultúrneho, spoločenského života a pri príležitosti životného jubilea 75 rokov. In memoriam ocenili Stanislava Hanuliaka za mimoriadny celoživotný prínos k všestrannému rozvoju Jánošíkovho kraja.

Na Jánošíkových dňoch vlani vystúpili  iba súbory, skupiny a sólisti z Terchovej a okolia. Kvôli pandémii  korona vírusu  museli organizátori tiež znížiť počet vstupeniek  400 kusov.

Programy sa nekonali ako po minulé roky v amfiteátri, zrušili aj je konský vozový sprievod, festivalový stan, či  jarmok ľudových remesiel. Pre návštevníkom neboli k dispozícii ani stánky s občerstvením.

Uskutočnili sa iba programy v  Terchovskej galérii umenia, Kultúrnom dome, Relaxačno-informačnom centre v Terchovej a Makovického dome v Žiline.

Jediným exteriérovým programom bola prezentácia projektu hrajúcich autobusových zastávok na piatich miestach obce.

Organizátori nechceli pripustiť zrušenie podujatia práve v roku 440. výročia prvej písomnej zmienky o Terchovej. Milovníci folklóru sa museli uspokojiť s p televíznymi a rozhlasovými prenosmi, respektíve záznamami. 

Hlavným organizátorom Jánošíkových dní je obec Terchová, spoluorganizátormi Žilinský samosprávny kraj a Krajské kultúrne stredisko v Žiline. Akciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Pandémia poznačila aj organizáciu 21. ročníka Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet 2020. Uskutočnil sa začiatkom novembra  online.. Záštitu nad podujatím  

Atmosféra emócií v kinosále, či diskusie po filmoch neboli možné. Tak ako aj iní organizátori kultúrnych podujatí, aj tí, ktorí pripravovali festival dokumentárne filmu experimentovali. Celý online festival bolo možné sledovať na webovej stránke, diváci si mohli pozrieť  50 filmov v spolupráci s portálom Dafilms.sk.

Súčasťou festivalu boli i školské projekcie aj  diskusie prebiehali v online prostredí. Filmy aj diskusie mohli tak sledovať diváci na celom Slovensku.

Premiéru filmu To ta Monarchia slovenskej dokumentaristky Vladislavy Sárkány sprevádzala diskusia cez stream priamo z obce Spišský Hrhov, v ktorej sa dej snímky odohráva. Organizátori zmobilizovali všetky svoje sily a využili nástroj a aj možnosti virtuálneho sveta na to, aby do diskusií zapojili čo najviac ľudí.

            O filme Orchester z krajiny ticha bude diskutovala režisérka Lucia Kašová priamo s členkami prvého afganského orchestra Zohra a s Mozdah Jamalzadah, známou afganskou speváčkou, televíznou moderátorkou a aktivistkou, ktorá žije v Kanade. Súčasťou diskusie bol aj online koncert Zohry.

Medzinárodný festival horských filmov v Poprade ako aj iné podujatia tiež prežil korona krízu. Diváci sa ho nezúčastnili v kinosálach, ale doma pred monitormi počítačov. Organizátori museli pre pandémiu celý program festivalu presunúť do online priestoru. Aj oficiálne otvorenie festivalu prenášali cez stream v polovici októbra.

Diváci si mohli pozrieť 45 súťažných filmov. Témami 28. ročníka filmovej súťaže boli horolezectvo, skalné lezenie, jaskyniarstvo, lyžovanie, skialpinizmus, highline a život v horách.

Organizátori boli zo začiatku v obavách, ako filmári zareagujú na  koronakrízu a či  budú mať čo premietnuť. Do pred výberu sa prihlásilo spolu 98 snímok z 18 krajín sveta.

Ostali však milo prekvapení, že sa prihlásilo až toľko filmov a 45 kvalitných vybrali, ktoré do súťaže postúpili, ich bolo sedem slovenských. Ani jeden z filmov nereflektuje aktuálnu situáciu v súvislosti s pandémiou.

Medzinárodná porota zasadla zložení: Mária Dutková zo Slovenska, Steve Lichtag z Českej republiky a Poliak Jerzy Porębski.

Z dôvodu mimoriadnych opatrení a vyhláseného núdzového stavu museli zrušiť aj lezecké preteky na Námestí sv. Egídia v Poprade, ktoré bývajú už tradične súčasťou festivalového programu.

Zrušili aj besedy s hosťami a do Popradu prišlo iba minimum tvorcov, keďže pochádzajú z celého sveta.

Jeden z prvých filmových festivalov na Slovensku, ktorý kvôli pandémii uskutočnil  online bol Medzinárodný filmový festival Folklór a tradície 2020. Jeho siedmy ročník zorganizovalo mesto Hriňová začiatkom mája. Na festival sa prihlásilo 14 súťažných filmov zo Slovenska a susednej Českej republiky.

Filmy na internete videlo až 4188 divákov. Filmy si mohli diváci pozrieť na YouTube profile Mestského kultúrneho strediska Hriňová. Najúspešnejšou snímkou bolo dielo Lazníci z Hriňovej. Všetky filmy sú aj a ďalej prístupné na internete

Filmy hodnotila odborná porota v zložení  s etnologičky Zuzany Beňuškovej, dokumentaristu Mareka Kuboša, pedagóga ateliéru strihovej skladby Romana Vargu a pedagóg ekonomickej fakulty Jozefa Krnáča.

Prvé miesto získala snímka českého režiséra Zdeňka Zbořila s názvom Kovář, druhé miesto udelili Jánovi Kuskovi z Liptovského Mikuláša za film Majstrovstvá sveta po slovensky a na treťom mieste skončili zhodne dva filmy – Lazníci z Hriňovej, ktorého režisérom je Ľubora Patscha z Liptovského Mikuláša a Bačová od autora Františka Soukupa z Českej republiky.

Filmy na internete videlo dohromady 4188 divákov. Divácky najúspešnejším filmom boli Lazníci z Hriňovej. Všetky filmy sú aj naďalej prístupné na internete.

Slávnostné odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti sa uskutočnilo v septembri v priestoroch bratislavskej Starej tržnice v čase keď sa život na Slovensku po prvej vlne pandémie vracal do normálu.

Podľa prezidentka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie  Wandy Adamík Hrycovej,  to  bolo skvelé, že mohli oslavovať filmy práve tie nám totiž všetkým pomohli prekonať karanténu pri plnom duševnom zdraví a ukázali, aké je umenie pre spoločnosť dôležité.

O ocenenie uchádzalo celkovo 24 prihlásených hraných, dokumentárnych a animovaných filmov. Do druhého kola hlasovania sa dostalo 14 filmov.  Nomináciám na národné filmové ceny Slnko v sieti za rok 2019 vládol triler Amnestie.  Film režiséra Jonáša Karáska je o manipulácii, násilí, zrade a najväčšej väzenskej vzbure v Československu.

Slávnostnému večeru v bratislavskej Starej tržnici prevládali film Amnestie, ktorý získal šesť ocenení a snímka Nech je svetlo, ktorá uspela v piatich kategóriách a získala aj ocenenie najlepší hraný film.

Dráma Nech je svetlo režiséra Marka Škopa a skupiny producentov Marko Škop, Ján Meliš, Petr Oukropec, Pavel Strnad uspela i v kategóriách najlepšia filmová réžia, scenár, najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe, ocenenie získal Milan Ondrík, a Slnko v sieti si odniesla za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe tohto filmu Zuzana Konečná.

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe získala česká herečka Anna Geislerová, slovenskú národnú filmovú cenu dostala za rolu Miriam Kelemenovej v thrileri Amnestie. Za rolu Gujdu dostal Slnko v sieti v kategórii najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej Gregor Hološka. Film

Amnestie bol úspešný aj v kategóriách najlepší architekt – scénograf, cenu získal Tomáš Berka, Karol Filo, Václav Vohlídal, najlepší kameramanský výkon dostal cenu Tomáš Juríček) a aj  v kategórii najlepší filmový zvuk pre Viktora Krivosudského a najlepší strih pre Matej Beneša.

Najlepším dokumentárnym filmom sieti sa stal film Dobrá smrť režiséra Tomáša Krupu. Cenu za najlepší animovaný film patrí dielu Šarkan, ktorého režisérom je Martin Smatana.

Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre získal herec Milan Lasica.  Z diváckej cenuy v on-line hlasovaní sa teší romantická komédia z východného Slovenska – Loli paradička.

V Bratislave zároveň odštartoval aj aj Týždeň slovenského filmu v Kine Lumiere, v ktorom bol pre fanúšikov pripravený, okrem všetkých hraných, dokumentárnych a animovaných filmov, ktoré mali premiéru v roku 2019 i bohatý sprievodný program v podobe workshopov, masterclass a odborných diskusií.

Týždeň slovenského filmu organizovala Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA), spoluorganizátormi prehliadky sú Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) a Slovenský filmový ústav (SFÚ).

Aj 16. ročník letného festivalu Viva Musica! sa musel prispôsobiť situácii v súvislosti s prebiehajúcou korona krízou a protipandemickými opatreniam.  Koncerty organizátori presunuli až na august a konali sa na rôznych miestach v Bratislave.

Festival  sa tak vrátil na mestské nádvoria aj do záhrad, v ktorých podujatie kedysi začínalo. Na desiatich plánovaných koncertoch účinkovali výlučne slovenskí umelci. Aj takýmto spôsobom  organizátori chceli podporiť klasickú  slovenskú hudobnú scénu, ktorá sa počas pandémie dostala do ťažkostí.

Otvárací koncert  sa uskutočnil na Nádvorí Starej radnice a priniesol premiérové spojenie slovenských umelcov, ktorí žijú  v zahraničí. Predstavili sa Huslista Dalibor Karvay a kontrabasista Roman Patkoló  s klaviristom Danielom Buranovským. Zahrali virtuózne diela Štyri ročné obdobia v Buenos Aires argentínskeho hudobného skladateľa Astora Piazzollu v úprave pre husle, kontrabas a klavír. 

Záverečný koncert bol profilový koncert  úspešnej slovenskej hudobnej skladateľky, aranžérky a klaviristky Ľubice Čekovskej. V rámci záverečného koncertu si diváci mohli vypočuť aj  Orchester Viva Musica! pod taktovkou Antona Popoviča so sólistom Mikim Skutom . Koncert sa uskutočnil v bratislavskej Starej tržnici.

Viva Musica!  Je súčasťou leta v Bratislave.  Podujatie začínalo v roku 2005 a už od  prvého ročníka ukazovalo divákom iba to najlepšie z klasickej hudby. Za  pätnásť rokov  priniesol viac ako 400 koncertov, na ktorých sa predstavili špičkoví umelci nie len zo Slovenska, ale i  z celého sveta.

Viva Musica! je najväčším letným festivalom klasickej hudby. Vlaňajší letný festival nadviazal na projekt Umenie pod oknami, v rámci ktorého si mohli Bratislavčania v 11 mestských častiach počas pozrieť z okna svojej izby,  z pohodlia svojho domova až  21 koncertov klasickej hudby. Umelci tak spríjemňovali život ľuďom, ktorí museli zostať doma.

Situácia súvisiaca s pandémiou nebola pre organizátorov jednoduchá a priniesla zmeny, s ktorými sa museli popasovať. Napokon našli spôsob, ako koncerty v lete zorganizovať a po šestnástich rokoch sa opäť vrátili  na mestské nádvoria a do záhrad.

V januári 2020 sa na  Hrebienku vo Vysokých Tatrách konal už  8. ročník podujatia Tatry Ice Master . V priebehu dvoch dní dvoch dní sochári z desiatich krajín, zastúpenie mali Japonsko, Mongolsko, Fínsko, Rusko, Wales, Nórsko, Česko, Poľsko, Lotyšsko a Slovensko.

Vytvorili z päťdesiatich ton snehu  35 jedinečných ľadových sôch. Počas podujatia bude pre vás pripravený bohatý sprievodný program.

Prvý deň umelci vytvárali ľadové sochy na tému: “Zachráňme našu planétu”, druhý deň to bolo téma: “Rozprávkový svet mojimi očami“. Ľadové sochy boli následne po zotmení  nesvietené a to zdôraznilo ich krásu.

Sochy postavili pri budove lanovky a druhej kupole vedľa Tatranského ľadového Dómu. Tieto sochy tu ostali v  až do skončenia zimnej sezóny, do konca apríla 2020. Druhá časť umeleckých diel zo snehu ostala na otvorenom priestranstve, kým slnko neroztopilo. 

Počas akcie Tatry Ice Master boli pre návštevníkov pripravené aj súťaže. o zaujímavé ceny. A diváci si mohli pozrieť aj ľadovo – ohňovú show, ktorú predviedli dva sochárske tímy.

Mongolskí umelci na majstrovstvá pricestovali iba z dôvodu, aby ukázali svoje umenie a ich socha sa stala akýmsi gongom podujatia. Sochári z Mongolska sa inšpirovali počasím. Z dvoch blokov ľadu vytvorili rosničku vysokú 1,6 metra a širokú 70 centimetrov, symbolizujúcu globálne otepľovanie.

Sochárky  z Fínska a Ruska sa na terase vyzliekli do spodnej bielizne, tiež chceli upozorniť na problémy globálneho otepľovania.

Zima bola totiž vlani vo Vysokých Tatrách veľmi teplá. Teploty boli iba len niečo nad nulou a aj výška snehovej pokrývky bola na január, veľmi slabá. Akcie je jedinečné s nielen na Slovensku, aj v Európe a vždy priláka tisíce divákov.

V roku 2020 bola vzhľadom na šíriacu sa pandémiu v súvislosti s korona vírusom Pohoda iba online a trenčianske letisko ostalo bez divákov.

Na webstránke festival Pohoda in the Air mohli diváci sledovať tvorí živý prenos z letiska a okrem sledovania programu mohli reagovať aj na výzvy. Hlavný stream je bol dostupný od  nedele 12. júla zadarmo na www.pohodafestival.sk, facebookovom profile a aj YouTube kanáli Pohody.

Web Pohody musel prejsť najväčším faceliftom za posledné roky, cieľom bolo ho aktualizovať, sprehľadniť a urobiť atraktívnejším. Na zmenách pracovali  ešte pred presunom festivalu a rozhodnutím urobiť Pohodu online.

Prostredie museli  prispôsobiť virtualite Pohody in the Air. Homepage  mal vyjadriť ďalšie dimenzie, ktoré akcia ponúkala v online priestore. Jednotlivé pódiá znázorňovali ‘planéty’ obiehajúce okolo trenčianskeho letiska.

Ak si návštevník na ne klikol, zobrazil sa program  stageu aj náhľad streamu. Kompletný harmonogram návštevníci našli  v sekcii line-up  a mohli si naplánovať svoju vlastnú Pohodu in the Air.

Online festival tak mal svojich divákov bude mať predsa svojho návštevníka. Ani tento ročník na Pohode nechýbalo vítanie slnka i pouliční muzikanti, ktorí zahrali  na klavíroch v areáli festivalu.

Vďaka webu mohli diváci vidieť aj pohľady do zaujímavých miest, ktoré nie sú festivalovým návštevníkom dostupné. Ukázali im letiskovú vežu  aj jej strechu, starú vojenskú techniku, hangár i požiarnu nádrž.

Na špeciálne pripravených koncertoch zahrali hudobníci zo všetkých svetadielov. Na programe  boli aj viaceré debaty, či  performance.