Festival folklórnych filmov v Hriňovej bol v roku 2020 online

Jeden z prvých filmových festivalov na Slovensku, ktorý kvôli pandémii uskutočnil  online bol Medzinárodný filmový festival Folklór a tradície 2020. Jeho siedmy ročník zorganizovalo mesto Hriňová začiatkom mája. Na festival sa prihlásilo 14 súťažných filmov zo Slovenska a susednej Českej republiky.

Filmy na internete videlo až 4188 divákov. Filmy si mohli diváci pozrieť na YouTube profile Mestského kultúrneho strediska Hriňová. Najúspešnejšou snímkou bolo dielo Lazníci z Hriňovej. Všetky filmy sú aj a ďalej prístupné na internete

Filmy hodnotila odborná porota v zložení  s etnologičky Zuzany Beňuškovej, dokumentaristu Mareka Kuboša, pedagóga ateliéru strihovej skladby Romana Vargu a pedagóg ekonomickej fakulty Jozefa Krnáča.

Prvé miesto získala snímka českého režiséra Zdeňka Zbořila s názvom Kovář, druhé miesto udelili Jánovi Kuskovi z Liptovského Mikuláša za film Majstrovstvá sveta po slovensky a na treťom mieste skončili zhodne dva filmy – Lazníci z Hriňovej, ktorého režisérom je Ľubora Patscha z Liptovského Mikuláša a Bačová od autora Františka Soukupa z Českej republiky.

Filmy na internete videlo dohromady 4188 divákov. Divácky najúspešnejším filmom boli Lazníci z Hriňovej. Všetky filmy sú aj naďalej prístupné na internete.