Festival horských filmov prežil aj pandémiu

Medzinárodný festival horských filmov v Poprade ako aj iné podujatia tiež prežil korona krízu. Diváci sa ho nezúčastnili v kinosálach, ale doma pred monitormi počítačov. Organizátori museli pre pandémiu celý program festivalu presunúť do online priestoru. Aj oficiálne otvorenie festivalu prenášali cez stream v polovici októbra.

Diváci si mohli pozrieť 45 súťažných filmov. Témami 28. ročníka filmovej súťaže boli horolezectvo, skalné lezenie, jaskyniarstvo, lyžovanie, skialpinizmus, highline a život v horách.

Organizátori boli zo začiatku v obavách, ako filmári zareagujú na  koronakrízu a či  budú mať čo premietnuť. Do pred výberu sa prihlásilo spolu 98 snímok z 18 krajín sveta.

Ostali však milo prekvapení, že sa prihlásilo až toľko filmov a 45 kvalitných vybrali, ktoré do súťaže postúpili, ich bolo sedem slovenských. Ani jeden z filmov nereflektuje aktuálnu situáciu v súvislosti s pandémiou.

Medzinárodná porota zasadla zložení: Mária Dutková zo Slovenska, Steve Lichtag z Českej republiky a Poliak Jerzy Porębski.

Z dôvodu mimoriadnych opatrení a vyhláseného núdzového stavu museli zrušiť aj lezecké preteky na Námestí sv. Egídia v Poprade, ktoré bývajú už tradične súčasťou festivalového programu.

Zrušili aj besedy s hosťami a do Popradu prišlo iba minimum tvorcov, keďže pochádzajú z celého sveta.