Festival Viva Musica! sa konal za prísnych opatrení

Aj 16. ročník letného festivalu Viva Musica! sa musel prispôsobiť situácii v súvislosti s prebiehajúcou korona krízou a protipandemickými opatreniam.  Koncerty organizátori presunuli až na august a konali sa na rôznych miestach v Bratislave.

Festival  sa tak vrátil na mestské nádvoria aj do záhrad, v ktorých podujatie kedysi začínalo. Na desiatich plánovaných koncertoch účinkovali výlučne slovenskí umelci. Aj takýmto spôsobom  organizátori chceli podporiť klasickú  slovenskú hudobnú scénu, ktorá sa počas pandémie dostala do ťažkostí.

Otvárací koncert  sa uskutočnil na Nádvorí Starej radnice a priniesol premiérové spojenie slovenských umelcov, ktorí žijú  v zahraničí. Predstavili sa Huslista Dalibor Karvay a kontrabasista Roman Patkoló  s klaviristom Danielom Buranovským. Zahrali virtuózne diela Štyri ročné obdobia v Buenos Aires argentínskeho hudobného skladateľa Astora Piazzollu v úprave pre husle, kontrabas a klavír. 

Záverečný koncert bol profilový koncert  úspešnej slovenskej hudobnej skladateľky, aranžérky a klaviristky Ľubice Čekovskej. V rámci záverečného koncertu si diváci mohli vypočuť aj  Orchester Viva Musica! pod taktovkou Antona Popoviča so sólistom Mikim Skutom . Koncert sa uskutočnil v bratislavskej Starej tržnici.

Viva Musica!  Je súčasťou leta v Bratislave.  Podujatie začínalo v roku 2005 a už od  prvého ročníka ukazovalo divákom iba to najlepšie z klasickej hudby. Za  pätnásť rokov  priniesol viac ako 400 koncertov, na ktorých sa predstavili špičkoví umelci nie len zo Slovenska, ale i  z celého sveta.

Viva Musica! je najväčším letným festivalom klasickej hudby. Vlaňajší letný festival nadviazal na projekt Umenie pod oknami, v rámci ktorého si mohli Bratislavčania v 11 mestských častiach počas pozrieť z okna svojej izby,  z pohodlia svojho domova až  21 koncertov klasickej hudby. Umelci tak spríjemňovali život ľuďom, ktorí museli zostať doma.

Situácia súvisiaca s pandémiou nebola pre organizátorov jednoduchá a priniesla zmeny, s ktorými sa museli popasovať. Napokon našli spôsob, ako koncerty v lete zorganizovať a po šestnástich rokoch sa opäť vrátili  na mestské nádvoria a do záhrad.