Filmové ceny Slnko v sieti odovzdali v Starej tržnici

Slávnostné odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti sa uskutočnilo v septembri v priestoroch bratislavskej Starej tržnice v čase keď sa život na Slovensku po prvej vlne pandémie vracal do normálu.

Podľa prezidentka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie  Wandy Adamík Hrycovej,  to  bolo skvelé, že mohli oslavovať filmy práve tie nám totiž všetkým pomohli prekonať karanténu pri plnom duševnom zdraví a ukázali, aké je umenie pre spoločnosť dôležité.

O ocenenie uchádzalo celkovo 24 prihlásených hraných, dokumentárnych a animovaných filmov. Do druhého kola hlasovania sa dostalo 14 filmov.  Nomináciám na národné filmové ceny Slnko v sieti za rok 2019 vládol triler Amnestie.  Film režiséra Jonáša Karáska je o manipulácii, násilí, zrade a najväčšej väzenskej vzbure v Československu.

Slávnostnému večeru v bratislavskej Starej tržnici prevládali film Amnestie, ktorý získal šesť ocenení a snímka Nech je svetlo, ktorá uspela v piatich kategóriách a získala aj ocenenie najlepší hraný film.

Dráma Nech je svetlo režiséra Marka Škopa a skupiny producentov Marko Škop, Ján Meliš, Petr Oukropec, Pavel Strnad uspela i v kategóriách najlepšia filmová réžia, scenár, najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe, ocenenie získal Milan Ondrík, a Slnko v sieti si odniesla za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe tohto filmu Zuzana Konečná.

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe získala česká herečka Anna Geislerová, slovenskú národnú filmovú cenu dostala za rolu Miriam Kelemenovej v thrileri Amnestie. Za rolu Gujdu dostal Slnko v sieti v kategórii najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej Gregor Hološka. Film

Amnestie bol úspešný aj v kategóriách najlepší architekt – scénograf, cenu získal Tomáš Berka, Karol Filo, Václav Vohlídal, najlepší kameramanský výkon dostal cenu Tomáš Juríček) a aj  v kategórii najlepší filmový zvuk pre Viktora Krivosudského a najlepší strih pre Matej Beneša.

Najlepším dokumentárnym filmom sieti sa stal film Dobrá smrť režiséra Tomáša Krupu. Cenu za najlepší animovaný film patrí dielu Šarkan, ktorého režisérom je Martin Smatana.

Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre získal herec Milan Lasica.  Z diváckej cenuy v on-line hlasovaní sa teší romantická komédia z východného Slovenska – Loli paradička.

V Bratislave zároveň odštartoval aj aj Týždeň slovenského filmu v Kine Lumiere, v ktorom bol pre fanúšikov pripravený, okrem všetkých hraných, dokumentárnych a animovaných filmov, ktoré mali premiéru v roku 2019 i bohatý sprievodný program v podobe workshopov, masterclass a odborných diskusií.

Týždeň slovenského filmu organizovala Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA), spoluorganizátormi prehliadky sú Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) a Slovenský filmový ústav (SFÚ).