Jánošíkove dni sa konali v obmedzenom režime

V júli 2020 sa v obci Terchová začal 58. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni. Hneď na úvod podujatia sa uskutočnilo udeľovanie Ceny obce Terchová pri príležitosti 440. výročia prvej písomnej zmienky o obci.

Obec ocenenia  udelila Eve Staňovej za dlhoročnú pedagogickú činnosť a príspevok k rozvoju všestranného kultúrneho a spoločenského života. Ocenenie získal aj Filip Komačka za príspevok k rozvoju všestranného športového, kultúrneho, spoločenského života a pri príležitosti životného jubilea 75 rokov. In memoriam ocenili Stanislava Hanuliaka za mimoriadny celoživotný prínos k všestrannému rozvoju Jánošíkovho kraja.

Na Jánošíkových dňoch vlani vystúpili  iba súbory, skupiny a sólisti z Terchovej a okolia. Kvôli pandémii  korona vírusu  museli organizátori tiež znížiť počet vstupeniek  400 kusov.

Programy sa nekonali ako po minulé roky v amfiteátri, zrušili aj je konský vozový sprievod, festivalový stan, či  jarmok ľudových remesiel. Pre návštevníkom neboli k dispozícii ani stánky s občerstvením.

Uskutočnili sa iba programy v  Terchovskej galérii umenia, Kultúrnom dome, Relaxačno-informačnom centre v Terchovej a Makovického dome v Žiline.

Jediným exteriérovým programom bola prezentácia projektu hrajúcich autobusových zastávok na piatich miestach obce.

Organizátori nechceli pripustiť zrušenie podujatia práve v roku 440. výročia prvej písomnej zmienky o Terchovej. Milovníci folklóru sa museli uspokojiť s p televíznymi a rozhlasovými prenosmi, respektíve záznamami. 

Hlavným organizátorom Jánošíkových dní je obec Terchová, spoluorganizátormi Žilinský samosprávny kraj a Krajské kultúrne stredisko v Žiline. Akciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.